Szlovákiai Magyar Adatbank - Hangtár » Szépvölgyi Ferenc Szépvölgyi Ferenc – Szlovákiai Magyar Adatbank – Hangtár

Szépvölgyi Ferenc

Szépvölgyi Ferenc (Nemeskajal [Kajal])

Az interjú(k) témái: 1938, Horthy korszak, nyilasok, leventeszervezet, front átvonulása a községen

Egyéb mellékletek:

Megjegyzések:

 

1. interjú

2. interjú

3. interjú

4. interjú

5. interjú

6. interjú

7. interjú

8. interjú

Az első interjú (2012.VIII.4.) átírva, segédlet is készült hozzá:

(1) – a családról; a magyarok bejövetele 1938-ban, rádión halgatták, hogy Horthy bejött Komáromba; az öröm, hogy nem kell szlovákul tanulni; a kis röplapok; diadalív;

(2) a leventézésről; leventesapka; parancsnokok; a cigarettázó levente halála, és nem ment temetésre; a zászlós (Kaszás László) a csicskásával (Bugyi, mácsédi) leállította a leventéket, és kérdezte, hogy ki nem volt temetésen; Kubka nevű tanító adta be a leventéket, de a tanító ellógott otthonról;

(3) a négy levente megverése a kocsmában;

(4) becsukás a biliárdhelyiségbe; a kocsmáros lánya először nevetett, de aztán ment jelenteni az ügyet, a szülők Galántára mentek; jelentkezés Nemes Szombat Zsigmondnál – koronaőr volt, tartalékos huszárfőhadnagy – amikor meglátta a leventéket, kocsmába ment és berúgott a bánatában;

(5) a gyerekek apjai elmentek Galántára a zászlós után, de az már nem volt ott; dr. Túri Jánosnál kivizsgáláson, nem adott igazolást a verésről, nem mert újat húzni a zászlóssal;

(6) a leventék elvitelének a terve, december 30.; szálasi bakancsok; felkészülés az Egerbe vezető útra; az evangélikus tanító, a leventeparancsnok; zsidó ruhákat kaptak;

(7) Galánta, aztán Diószegen keresztül, újabb és újabb leventéket csaptak a tömeghez; a két berúgott levente Diószegen, akiket kikötöttek;

(8) megérkezés Jókára, elszállásolás egy gazdánál, végül kint aludtak;

(9) másnap reggel a (kajali?) leventék fele megszökött; egy zsidó házba mentek, a fiatal tisztek felsorakoztatták, hogy menjenek a szenci útra;

(10) a gazda, akinek három gyereke ott volt a kocsiját követte, de nem kapta vissza;

(11) az erélyes gaza- ?; felsorakozás, és hazaszökés; otthon német, magyar és átállt oros katonák voltak, a haverja beszólt; a felszentelt zászló bedobása a templomkertbe;

(12) második próbálkozás a kivitelre – a nyilastisztnek öltözött emberek, akik elengedték a leventéket;

(13) a harmadik próbálkozás a kivitelre – első nap – rosszul beszélt a nyilasvezérre, és ezért jobban vigyáztak rá; a Todt alakulat Hodin;

(14) harmadik próbálkozás a kivitelre – második nap; a nyilasok keresték;

(15) a felvétel Hodyban;

(16) február 12-ig; a todtisták elküldése Tatabányára;

(17) az orvosnál; a csapatcsendőrökről, és azokról, akik kiugrottak a sorból; a rühesség és a nagy seb a lábon;

(18) három nap a kigyógyulásra; megérkezés haza olyan igazolvánnyal, amivel a nyilasok békén hagyák;

(19) a kibombázott orvos Pestről, aki igazolást adott és nem kellett kimenni;

(20) belépés a nyilasok közé; őrségben; a német katonák azt mondták, hogy nem volt jogos, hogy nyilasnak kényszerítsék;

(21) az oroszok bejövetele – csak említve; husvétszerdai gyónás, berúgott pap;

(22) husvétvasárnap a nyilas mondta, hogy még az istent is kihajtsa a templomból tankcsapdát ásni Galántára;

(23) a március 15 – a nyilaskarszalagot nem akarta viselni;

(24) egyik levente betörte a fejét, de túlélte; azok a leventék sorsa, akik kijutottak;

(25) Farkas nevezetű parancsnokot, aki állandóan propagandázott;

(26) Kajal inkább védett hely volt, mert a sellyei híd fel volt robbantva; a futóárkok a kertben, még a háború alatt voltak, cigányokkal ásták;

(27) a nyolc német tankra lőttek a kertjükből az ágyúból az oroszok, aztán a tankok azok mentek Szered felé; a harc Kajalon és a találatok; nagy szerencsére csak másnap jöttek rá – a szilánk abba a fába fúródott, ahol állt;

(28) a halottak Kajalon – egy orosz; egy magyar és német, aki csak úgy el volt ásva; azokról akiket lelőttek Kajalon – egy ember, aki nem merte ott hagyni a figyelőállását, lelövés egy árokparton stb.

(29) a tankjavító a szomszédban, a két német – egy negyven és egy tizennyolc éves; a német katonák Komáromnál;

(30) a páncélos bejövetele (amivel a papnövendékek jöttek);

(31) a három papnövendék, bemutatkoztak és beszélgettek a közös sorsról;

(32) az eset a vörösarcú katonával, aki ellopta a kisfejszét;

(33) a három papnövendék megfürdött, elmondták, hogy itt lesznek bevetve;

(34) másnap reggel kérdezték, hol van az Iván, és elmentek; az új pápa bejelentésénél beugrott az egyik katona képe;

(35) „a német ember nem lop“; az összecsomagolás, és eltünés; a pápa beszéde az auschwitzi táborban, a tévében;

(36) elmondták, hogy hol van az intézetük; emlékeztetett a pápára; a közös sors; a titkosok; a parancsnok olyan volt, mint egy kajali, a Laoka;

(37) a három lövés, ami Kajalt érte; a lövészárkok, géppuskafészkek, taposóakna fészkek ásása és az oroszok bejövetele;

A második interjú (2012.VIII.12.) átírva, segédlet ez idáig nem készült hozzá. A visszaemlékező a következő interjúkban a következő kérdésekre válaszolt:

-Még mielőtt bejöttek 1938-ban a magyarok, egy autó csehszlovák tisztekkel jött erre – a kajaliak erőszakoskodtak, de valaki leálította őket – ki?

-Mennyi magyar katona jött akkor körülbelül Kajalra 1938-ban, hogyan néztek ki?

-Azt mondta, hogy Vágát kajali leventék vették át – csak kajali leventék, más falukból nem voltak? Erről még mit tud mondani?

-Itt volt nem messze a határ – volt itt valami feketézés?

-Emlékszik azokra a napokra, mikor elkezdődött a háború az oroszokkal? És ezekben a napokban volt az, amikor megtámadták Kassát? Azt is mondta, hogy aztán hogyan mondták maguknak ezt az iskolába, hogy ki bombázta le Kassát – mit mondtak?

-Kik ásták a lövészárkokat, amikor az a hír jött, hogy be vannak mérve Szlovákiáról?

-Mikor volt az az eset, mikor látta, hogy három repülő füstbombát dob Sellyére – hogyan volt ez? És milyen újságban írtak erről? És mit?

-Miért nem merték a kajali szegények aláírni az ONCSA kérvényt?

-Említett valami Farkas nevezetű parancsnokot, aki állandóan propagandázott – miket mondott? Kik voltak a parancsnokok és milyen sorrendben? Szombathi Zsigmond, Farkas, Kovács tanító…? A Kaszás László is parancsnokuk volt?

-Kubka nevű tanítónak milyen része volt abban, hogy magukat megverték? Miért lógott el otthonról a tanító? Még azt is mondta, hogy ő nagy pártember volt – és hogy 1938-ban elvette maguktól azokat a színes papírokat – mi végett?

-Hal jól értem Kaszás László zászlós és Bugyi (keresztneve?) verte meg magukat… Milyen funkciója volt a Kaszásnak? Ki verte magukat jobban, a Kaszás vagy a csicskása?

-Maguk egész idő alatt voltak abban a biliárdteremben? Ez után küldték magukat a Szombathi Zsigához? Miért küldte magukat hozzá? Ő mit szólt magukhoz?

-Ki jelentette a faluban, hogy magukat verik? A kocsmáros lánya? Akkor még bent voltak a biliárdteremben? Mielőtt Galántára bicikliztek volna a szülők, gondolom találkoztak magukkal és látták, hogyan vannak megverve? Rögtön vitték magukkal a gyerekeket is?

-A Szombati Zsiga és a Túri doktor nem segített semmit se az ügyben?

-Két hét múlva a kocsmában lett az ügy intézve – kik voltak ott? Mi lett az eredménye a vizsgálatnak? A Kaszás igért maguknak bakancsokat? Nem kapott valami büntetést? Ez végett küldték a frontra? Az ügy aztán nem lett sohase kivizsálva?

-Hogy volt ez az elsötéttés? Minden éjjel kellett csinálni? Ki ellenőrözte ezt és milyen büntetések voltak?

-Említette, hogy Szálasi is volt erre propagandakörúton – saját szemére látta? Ez mikor volt? Azt mondta, hogy akkor szabadult a börtönből (1940 ősze)?

-Ki volt ez a nyilas főparancsnok, aki mondta, hogy muszaj menni Németországba? Magának akkor milyen munkája volt?

-Hogy hívták az evangélikus tanítót, a leventeparancsnokot? Az is ment magukkal december 30-án? Csak Galántán kaptak katonakiséretet?

-Miért nem akartak bent aludni annál a jókai házaspárnál? Kint hideg lehetett…

-Hogyhogy másnap már arra ébredtek, ahogy a menet elment? Senki se jött magukat figyelmeztetni? Kik voltak azok, akik megszöktek onnan, kajaliak? Mert azt mondta, hogy a fele már nem volt ott…

-Említett valami erélyes gazdát Jókán, amikor fölsorakoztak, de nem tudom, milyen összefüggésben…

-Hogyan tudtak ilyen könnyen megszökni? Nem adtak magukhoz kiséretet, hogy utolérjék a leventéket a szenci úton?

-Az akkori menettel kijutott valami kajali Németországba?

-Amikor hazajöttek, a haverja beszólt az anyjának, hogy maga otthon e van – mi végett, óvatosságból? A nyilasok aztán napokig békén hagyták magukat?

-Már az első héten két nyilastisztnek öltözött ember jött összeszedni magukat, hogy aztán eleressze magukat – mi értelme volt ennek, hogy ezt csinálták? Hogyhogy akkor otthon maradtak? Hisz azonnal fölsorakoztathatták volna magukat, nem?

-Ha jól értem – a hodi Todt alakulatba mindenkit felvettek – például szökevényeket, leventéket, akik nem akartak Németországba menni – honnan tudta, hogy ott lenne jó jelentkezni?

-Az nap, amikor kellett volna kimenniük, még megetette a bikákat, és az anyja mondta, hogy a többiek elmentek – kik és hova? Ez hogy volt, hogy keresték magát a nyilasok és hogyan sikerült elmennie Hodira? Aznap hol kellett volna sorakozniuk azoknak, akik mentek Németországba? Akkor kijutottak kajaliak Németországba?

-Eljutottak Hodyba – ez a két magyar katona, aki a felvételit csinálta, az is szökevény volt az előtt és a Todtba mentek? Mi lett azzal a két gyerekkel, akinek nem volt meg a magassága?

-Ez után nem keresték magukat a nyilasok? És ha elkapták volna magukat? Akkor a Todt szervezet megvédte volna magukat?

-Olyat is említett, hogy ment a menet a Hody kastély mellett, és volt akinek odakiáltották, hogy megszökhet, átlépték a határt és már nem lehetett őket lelőni – ez hogy volt? Ki kiabált kinek? Úgy érti, hogy odaszökött a todtistákhoz?

-Azt is mondta, hogy ezek olyan ellenállófélék voltak… Milyen ember volt a főparancsnok?

-Említette február 12-ét – ha jól értem, addig voltak Hodin a Todtban, és éjjelente hazaszöktek? Mit csináltak addig a Todtnál, mi volt a feladatuk? Mennyien voltak ott és kik?

-Mit tud azokról, akik Tatabányába jutottak? Akkor az egész Todt szervezet kiment oda, vagy maradt itt valaki?

-Három napi betegállományt kapott – milyen betegségre? Rühesség, msebes láb, tüdőgyulladás…? A magyar őrnagy adta a szabadságot – az todtista volt?

-Három nap után kellett jelentkeznie? Ez még február 12. előtt volt, de már az után, hogy kimentek a leventék? Ha nics az a kibombázott pesti orvos Kajalon, akkor hova jutott volna, a todtistákkal Tatabányára, vagy ki a leventékkel Németországba?

-Magának be kellett lépnie a nyilaspártba – ez mivel járt? Alá kellett valamit írni? Kellett valamit befizetni?

-Mi volt az a nyilasotthon? Miért kellett ott őrséget állni magának? És meddig kellett magának a nyilasokat szolgálni? Aztán a német katonák mondták magának, hogy a nyilasoknak nincs magára joguk?

-Említette a március 15. ünneplést – hogyan volt az az ünnep?

-Mikor húsvétszerdán gyóntatta a pap, akkor nem tudta, mit kell mondani, hogyhogy? Miért be volt rúgva a pap? Jól értem, akkor a sógora volt a leventeparancsnok, nem maga?

-Milyen német alakulatok voltak itt Kajalon? Mikortól meddig?

-Az mikor volt, amikor a németek Komáromba mentek harcolni? Említett két németet, akik a javító műhelyben voltak – egy 18 és egy 40 éves – azokat leszerelték – és aztán még találkozott velük?

-Mikor jött be az a páncélos, amivel a három papnövendék jött? Honnan jöttek? Megállt a páncélos, kijöttek belőle, és valahova bementek – hova?

-Hányan voltak? A három papnövendék, a vörösarcú és a sántító parancsnok?

-Miről beszélgettek magukkal? Meddig voltak maguknál?

-Mivel takarták be az ágyút? Szalmával?

-Kapott valami büntetést az a vörösarcú?

-Mennyire biztos ebben maga, hogy ez a Benedek lehetett?

-Hogyan volt az másnap, amikor elmentek – valaki jött őket figyelmeztetni, hogy jönnek valami titkosok? Másnap kérdezték, hogy hol van az Iván – ez után elmentek? Merre mentek? -Azt is mondta, hogyaz anyjának elmagyarázta, hol van a papi növendék intézet – ezt nem tudja hol mondta?

-Milyen nap jöttek be az oroszok? Említette a nyilast, aki azt mondta, hogy még az istent is kihajtsa a templomból – ez húsvét vasárnapján volt… Ki volt ez a nyilasvezér?

-Milyen irányból/irányokból jöttek be Kajalra az oroszok és merre mentek? Ha jól értem – a nyolc tank, ami kiment Kajalról, az német tank volt, és arra lőttek a kertjükből ágyúból az oroszok, aztán a tankok azok mentek Szered felé?

-Négy ember halt meg Kajalon a front alatt – egy civil ruhába átvetkőzött katona Kiskajalban,  todtistát, aki nem tudott kivetkőzni… Ezek hogyan haltak meg? Ki volt ez, aki nem merte ott hagyni azt a megfigyelő állását?

-Azt mondta, hogy a Nemes Szombat Zsigmond huszárfőhadnagy leventeparancsnok volt – ezt hogy lehet érteni, milyen funkciója volt? Mit tud róla még mondani?

-Említett egy Fleischmann Ottót – és hogy részt vett Musslonini kiszabadításán. Ez honnan van a ez hír?

-Konkrétan kik, és hogyan kényszerítették magukat, hogy a Szokol nevet változtassák meg? Háború után, Pozsonyban, nem volt gond megváltoztatni a nevet? Még az előtt kezdte használni a Szépvölgyi nevet, mielőtt hivatalosan megkapta volna a nevet Szépvölgyi? Ez mikor volt?

A 3. interjú (2013.III.13.) átírva, ez idáig nem készült hozzá segédlet.

A 4. interjú (2014.VI.19.) ez idáig nem lett átírva.

Az 5. interjú (2014.VI.20.) ez idáig nem lett átírva.

A 6. interjú (2014.VIII.25.) ez idáig nem lett átírva.

A 7. interjú (2014.VIII.25.) ez idáig nem lett átírva.

Az 8. interjúról (2015.XI.6.) ez idáig nem készült átirat;

 

KódIE_0453
LakhelyNemeskajal [Kajal]
Születés helyeNemeskajal [Kajal]

Szépvölgyi Ferenc - 1. rész, Időbeli jellemzők: 2012. augusztus 04., Adatrögzítő: Kőrös Zoltán, Időtartam: 1:56:15

Címkék: leventék / 1938 / impériumváltás / bevonuló magyar hadsereg / zsidók / bombázás / gyermekkor / német katonák / Todt-szervezet / első bécsi döntés / 1944 / nyilasok / tank / magyar katonák / iksola / Horthy Miklós / díszkapu / Galánta / diószeg / Németroszág / Pozsony / 1940 / magyar hadsereg / Kajal / 1941 / hídrobbantás / zsidó vagyon / eltemetett német katonák / leventék Németországban / név magyarosítás / Feketevíz / zászlószentelés
Hozzáférhető tartalom:
Ezek a hangzó és szöveges anyagok csak kutatási célból használhatóak és hallgathatóak meg a Fórum Kisebbségkutató Intézet székházában.

Szépvölgyi Ferenc - 2. rész, Időbeli jellemzők: 2012. augusztus 12., Adatrögzítő: Kőrös Zoltán, Időtartam: 0:54:57

Címkék: Tigris tank / Komárom / Kajal / hitlerjugend / légvédelmi ágyú / Komárom védelme / harcok Komáromban / papnövendékek
Hozzáférhető tartalom:
Ezek a hangzó és szöveges anyagok csak kutatási célból használhatóak és hallgathatóak meg a Fórum Kisebbségkutató Intézet székházában.

Szépvölgyi Ferenc - 3. rész, Időbeli jellemzők: 2013. március 13., Adatrögzítő: Kőrös Zoltán, Időtartam: 1:53:58

Címkék: 1938 / impériumváltás / bevonuló magyar hadsereg / zsidók / honvédség / nyilas hatalomátvétel / röplapok / Todt-szervezet / első bécsi döntés / Kassa bombázása / 1944 / nyilasok / Szálasi / ONCSA házak / magyar katonák / szlovák-magyar viszony / csendőrök / Csehország / Horthy Miklós / Galánta / KALOT / kommunisták / Brünn / Új Szó / karpaszományos iskola / magyar hadsereg / zöld röplapok / füstbombák / koronaőr / Szent Korona / német röpülő / Fieseler Fi 156 Storch / Szkorzeny / Mussolini / Kajali zsidók / régészeti tárgyak / emlékmű
Hozzáférhető tartalom:
Ezek a hangzó és szöveges anyagok csak kutatási célból használhatóak és hallgathatóak meg a Fórum Kisebbségkutató Intézet székházában.

Szépvölgyi Ferenc - 4. rész, Időbeli jellemzők: 2014. június 19., Adatrögzítő: Kőrös Zoltán, Időtartam: 0:55:04

Címkék: második világháború / leventék / 1938 / impériumváltás / bevonuló magyar hadsereg / zsidók / deportálás / bombázás / feketézés / honvédek / első bécsi döntés / Kassa bombázása / zsidóüldözés / zsidók deportálása / ONCSA házak / magyar katonák / atrocitás / légiriadó / díszkapu / csehszlovák katonák / holokauszt / gátszakadás / propaganda / zsidók bújtatása / Nemeskajal / Alexej Čepička / nemeskajali leventék / Jozef Tiszo / szlovák zsidók / nemeskajali zsidók / szlovákiából menekülő zsidók
Hozzáférhető tartalom:
Ezek a hangzó és szöveges anyagok csak kutatási célból használhatóak és hallgathatóak meg a Fórum Kisebbségkutató Intézet székházában.

Szépvölgyi Ferenc - 5. rész, Időbeli jellemzők: 2014. június 20., Adatrögzítő: Kőrös Zoltán, Időtartam: 2:12:38

Címkék: második világháború / leventék / zsidók / romák / Todt-szervezet / partizánok / nyilasok / elsötétítés / légiriadó / csendőrök / lezuhant repülőgép / Galánta / pilóták / elesett katonák / Nyilaskeresztes Párt / Szálasi Ferenc / magyar csendőrök / angol bombázók / papnövendékek / Fieseler Fi 156 Storch / fenyítés / nemeskajali romák / gyakorlatozás / éleslövészet / angol pilóták / Joseph Ratzinger / bombázók
Hozzáférhető tartalom:
Ezek a hangzó és szöveges anyagok csak kutatási célból használhatóak és hallgathatóak meg a Fórum Kisebbségkutató Intézet székházában.

Szépvölgyi Ferenc - 6. rész, Időbeli jellemzők: 2014. június 25., Adatrögzítő: Kőrös Zoltán, Időtartam: 2:54:19

Címkék: második világháború / leventék / németek / német katonák / oroszok / pontonhíd / Todt-szervezet / harcok / partizánok / nyilasok / magyar katonák / orosz megszálók / GPU / Tatabánya / körmenet / akasztás / felrobbantott hidak / leventék Németországban / Nemeskajal / vágsellyei híd / álnyilasok / Hody / német tábori csendőrség
Hozzáférhető tartalom:
Ezek a hangzó és szöveges anyagok csak kutatási célból használhatóak és hallgathatóak meg a Fórum Kisebbségkutató Intézet székházában.

Szépvölgyi Ferenc - 7. rész, Időbeli jellemzők: 2015. november. 06, Adatrögzítő: Kőrös Zoltán, Időtartam: 1:01:51

Címkék: bombázás / Komárom / [beszélgetés] / szakma
Hozzáférhető tartalom:
Ezek a hangzó és szöveges anyagok csak kutatási célból használhatóak és hallgathatóak meg a Fórum Kisebbségkutató Intézet székházában.

Szépvölgyi Ferenc, Jankovics László, Időbeli jellemzők: 2014. augusztus 25., Adatrögzítő: Kőrös Zoltán, Időtartam: 0:22:23

Címkék: leventék / nyilasok / katonáskodás / kitelepítés / Galánta / Karlovy Vary / leventék Németországban / Nemeskajal / eltemetett katonák / m. kir. 23. gyalogezred (Losonc) / Libava / Todt-szerveze
Hozzáférhető tartalom:
Ezek a hangzó és szöveges anyagok csak kutatási célból használhatóak és hallgathatóak meg a Fórum Kisebbségkutató Intézet székházában.
KategóriaÉletútinterjúk, oral history beszélgetések
TelepülésNemeskajal [Kajal]
Rövid URL
ID653553
Módosítás dátuma2023. november 28.

Hibát talált?

Hoppá! Az űrlap nem található.