Szlovákiai Magyar Adatbank - Hangtár » Levánszky György Levánszky György – Szlovákiai Magyar Adatbank – Hangtár

Levánszky György

Levánszky György (Feketenyék [Čierna Voda])

Az interjú(k) témái: leventeszervezet, Német birodalmi területre való elhurcolás, ottani amerikai hadifogság;

Egyéb mellékletek: A történtekről készült rövid írott visszaemlékezés és napló;

Megjegyzések:

 

1. interjú

2. interjú

Az első interjú (2012.X.20.) átírva, segédlet is készült hozzá:

  1. családról, a férfi tagok kivitele a háborúba;
  2. az őrmester, aki megigérte az anyjának, hogy megtalálja – a megtalálás;
  3. az ennivaló a bátyjától, a találkozás;
  4. a leventézés
  5. első kivitel, visszaszökés Jókáról; második kivitel – Eger, aztán irány Magdeburg
  6. Magdeburgban, a bombázásokról; egy bombariadó alatt nem mentek ki – a tiszt büntetése;
  7. kiképzés a flakkágyúra;
  8. SS zöglingek; a nyilasok mint önkénteseket adták át a leventéket;
  9. az út Bad Aibling felé; fogságbaesés május 5.; május 13.
  10. a fogságba esés: pihenés a réten, bemenet a faluba, bejöttek a tankjok, vissza a rétre, minden szét volt dobálva; összegyűjtés egy réten, másnap csak fiataok maradtak; irány Wasserburg, Rosenheim;
  11. a bürgermeister, aki kenyeret adott; Wasserburgban gyerekek nem kellettek;
  12. a leventék egy része Csehországba került;
  13. a teherautó összeszedte őket, és bevitte Bad Aiblingba; a szökevény bemutatása;
  14. lopás a GH-s kocsiról, az élelmezés;
  15. a müncheni lóversenypályán; romeltakarítás; a bátyja üzent a kollégáin keresztül; az UNRRA-s lágerban Rusics Jenővel, a szeszgyárossal
  16. bekerülés a müncheni székesfehérvári katonakórházba – az orvos lefizetése és átöltözés civilbe; a haver bekerült Dachauba;
  17. a hadifoglyok megjelölése sárga színnel a lóversenypályán;
  18. a lóversenypálya lágerról; az amerikai őrökről; az SS-ek;
  19. a bátyja elkerülte a fogságot, találkozás Rusics Jenővel, a szeszgyárossal; az UNRRA táborban; az UNRRA papír eldobásáról; mindenből a duplaját kapták;
  20. a tanyán a rendőrökkel, a kocsmárosnő és a lánya;
  21. irány Passau; a bátyja jelentkezése az amerikai hadseregbe, de ebből nem lett semmi;
  22. Passau és Poking; indulás Magyarországra mint vonatkisérők; a MADISZ ruha elcserélése borét;

A második interjúról (2012.XII.20.) ez idáig nem készült átirat; az interjúalany a következő kérdésekre válaszolt:

  • Ha jól értem, az apját is kivitték Németországba – az hogyan volt, oroszok vitték őtet ki? Mikor jött haza? Két bátyját is kivitték, – a rendőr volt a Nandi, és a másikot hogy hívták? Az mikor jött haza?
  • Mondjon valamit a leventeoktatóiról, parancsnokairól.
  • Mikor vitték el magukat legelőször, amikor Jókáról visszaszöktek?
  • Másodszor már sikerült kivinni magukat – akkor hol szálltak fel a vonatra? Mennyi leventét vitt akkor a szerelvény, és hovavalósiakot? Mennyi feketenyékit?
  • Feketenyékről mennyiszer volt ilyen transzport, ami leventéket vitt Németországba?
  • Egerben meddig voltak, és milyenek voltak ott a körülmények, mik történtek ott?
  • Amikor bent maradtak egy riadónál a barakban, és egy tiszt megtalálta magukat, akkor ott maradtak a riadó alatt? Akkor volt bombázás? Aztán megmutatta azt a nagy bombát, ami nem robbant fel – az az nap esett oda? És ha felrobbant volna, mi történt volna?
  • Emlékszik arra a számra, amit akkor adtak magának, mikor lefényképezték mint SS zöglinget?
  • Azt mondta, hogy a nyilasok úgy adták át magukat a németeknek, mint önkéntesek – akkor, mikor megérkeztek Magdeburgba?
  • Mikor indultak el Magdeburgból? Hova tartottak, és hogyan, csak gyalog?
  • A naplóban városokat nevez – Darmstadt – Limberstein – Hosbach – Rebsnerting – Maltinger – Gertshofen – Regensburg – Irlbach – ezeken mentek át? Ez majdnem 600 kilométer – ezt hogy tették meg? Aztán azt írja – Innen egy éjszaka 2 órakor indultunk útnak dél felé. Mindig éjszaka gyalogoltunk, mert a vadász repülőgépek hamar észrevettek. Aztán a Dunán egy kompon mentünk át. Horváth László: Fűr –  ezek után a városok után jutottak Bad Aiblingba? Ki volt ez a Horváth László? Említette, hogy egy faluban valami iskolában voltak elszállásolva – ez még a fogság előtt volt?
  • Ha jól értem május 5-kén esett fogságba – Wasserburg előt valami faluban, ahol a réten lepihentek, aztán bementek a faluba – oda bementek a tankok, visszamentek a rétre és a dolgaik szét voltak dobálva – ez után fogták el magukat az amerikaiak? Amikor a faluba bejöttek a tankok, akkor még nem kapták el magukat az amerikaiak? Csak az után kapták el magukat, hogy visszamentek a rétre, ahol már szét voltak dobálva a dolgaik? Milyen volt az első találkozása amerikai katonákkal – hogyan viselkedtek? Aztán összegyűjtötték magukat valami rétre, és másnap már csak gyereke maradtak ott? Az amerikaiak gyűjtötték össze magukat? Úgy lehet érteni, hogy másnap már nem is voltak magukkal amerikaiak, és akkor maguktól kerestek valami tábort?
  • Egy faluban a polgármestertől kértek kenyeret – aztán jutottak Wasserburgba?
  • Eljutottak Wasserburgba, de ott nem fogadták el magukat, hogy gyerekek nem kellenek nekik, és aztán tovább mentek – az után váltak el maguktól azok a gyerekek, akik aztán Csehországba mentek? És az után vette fel magukat egy teherautó, ami aztán elvitte magukat Bad Aiblingbe? Rosenheimen csak átmentek?
  • Említett május 13-át is – mi történt akkor? Akkor már Bad Aiblingben voltak? Azt írja, hogy pünkösd előtt való pénteken voltak kihallgatáson, és az SS-eket kiszedték maguk közül. Mi volt ezen a kihallgatáson?
  • Azt is említette, hogy egy szökevényt hoztak, aminek a feje meg volt sérülve – ezt direkt bemutatták, hogy hogyan jár az, aki szökni akar?
  • Egy gyerek észrevette a GH-s kocsit – azt senki se őrizte, hogy tudtak lopni róla? Abban egyeztek meg, hogy mindenki szerezzen magának kenyeret – aztán a pincéből hoztak? Ezen kívül aztán később kaptak még valamit?
  • Mondjon többet a Bad Aiblingi körülményekről. (WC, mosakodás, lakás, munka, őrség…)
  • Hogy hívták azt az őrmestert, aki megigérte az anyjának, hogy megtalálja magát Németországba? Amikor találkozott vele, sorban állt vízért, és egy gyerek odajött a kerítéshez – miért? Hol és mikor történt ez az eset?
  • Ott Münchenben voltak, és azt mondta, hogy magának a kolégái azok külön kerítésben voltak – át szoktak egymáshoz mászni, vagy hogyan? Nem volt ez veszélyes?
  • Azt mondta, hogy ha valaki szökni akart volna, akkor lelőték volna – történt ilyen eset, hogy valaki szökni akart?
  • Azt is mondta, hogy elejinte voltak maguk között SS-ek – ezekről mit tud mondani?
  • Emlékszik olyanra, hogy átnézték magukat, hogy nincsenek e betetoválva? Mert az SS-ket be szokták tetoválni.
  • A kollégái ennivalóval üdvözölték magát, amit a bátyja adott nekik – és hogy másnap az állomáson kellett volna találkozniuk – milyen állomáson? És hogy másnap az ablakon meglátta a bátyját – milyen ablakon? Akkor nem vette magát észre? Csak az utánna való nap vette észre? Valami kenyérdobálásról volt szó, meg lövöldözésről – ez hogyan volt? A bátyja dobálta a kenyeret? Akkor maga akkor miért nem szállt le a vonatról?
  • Leugrott az autóról és odaszaladt a bátyjához, és az amaerikaiak magára fogták a géppisztolyt – a bátyja aztán félrevihette magát? Megegyezett az őrökkel, hogy elviheti magát, vagy hogyan? Ki volt az a lengyel származású amerikai katona, aki vele volt, és miért volt vele?
  • Ha jól értem: a bátyja azért tudott olyan szabadon mozogni, mert eldobta a rendőrkabátját, és mint civil volt, és aztán a villamoson találkozott a Rusics Jenővel, aki már bent volt az UNRRA táborban, ahova beszerezte a bátyját is. Rusics pálinkagyáros volt – hogyhogy volt pálinka nála? Behozta Magyarországról?
  • Mit keresett ott Münchenben a bátyja? Mert azt mondta, hogy „olyan véletlen akadt ránk, mert ő megtudta, hogy az alakulata hol van, és oda készült, és meglátta, hogy gyerekek romot takarítanak“ Akkor már megtalálta az alakulatát? Vagy azt már csak később találta meg? Mi volt neki egyáltalán a feladata ott Németországban mint rendőrnek? Akkor ő rendőr volt, nem csendőr, ugyi?
  • Mikortól meddig voltak az UNRRA táborban? Kb. októbertől.
  • Amikor eljutottak onnan, akkor akarta megkeresni a többi csendőrt a bátyja, és maguk mindenből duplát kaptak – hogy érti? Kétszer több jegyük volt? Vagy azon a pénzen, jegyen, ami maguknál volt, mindenhol automatikusan kétszer annyit kaptak, mint akik nem voltak deportálva? Azt mondta hogy ott azon a tanyán is így duplát kaptak – önszántukból adták maguknak a duplát?
  • Ha jól értem, ezen a tanyán találkozott a bátyja a rendőrökkel – hogyan tudta, hogy ott vannak a rendőrök? Hogyan jutottak oda?
  • Még Münchenben jelentekezett a bátyja amerikai hadseregbe – akkor magát is bevették? Ez hogyan volt, valami sorozáson volt? Ha Münchenbe jelentkezett a hadsereghez, miért ment aztán a csendőrök után? Mert még ott Münchenben meggondolta magát?
  • Mikor indultak Passauba? Ott mi volt, valami gyűjtőbábor, tranzittábor? Meddig voltak ott?
  • Miért mentek Pokingba? Valaki mondta, hogy oda kell menni? Mennyit voltak Pokingban? Ott mi volt, valami tábor? Kik voltak ott?
  • Az már Pokingban volt, amikor a bátyja elment a parancsnokhoz, hogy haza akar magával menni, és az azt ajánlotta neki, hogy legyen vonatkisérő?
  • Maga kicserélte a MADISZ ruhaját borra – akkor már nem kellett azt a ruha? Egyáltalán minek öltöztették fel magát abba?
  • Azt mondta, hogy ez az út haza ez mind szökve volt, mert nem volt papírjuk. Miért nem adott maguknak valami igazolást az a parancsnok?
  • Győrben valaki adott maguknak szállást – ki volt ez?
  • Azt is mondta, hogy milliókba került a fényképes igazolvány – akkora infláció volt ottan?
  • A naplót nem csak maga írta – ki volt az a másik?

 

KódIE_0314
Születés helyeFeketenyék [Čierna Voda]
Születés időpontja1928-06-17

Levánszky György - 1. rész, Időbeli jellemzők: 2012. október 20., Adatrögzítő: Kőrös Zoltán, Időtartam: 1:09:03

Címkék: második világháború / leventék / hadifogság / gyermekkor / nyilasok / SS / Waffen SS / család / kiképzés / fogolytábor / Galánta / München / UNRRA / Németroszág / Magdeburg / SS zögling / Bad Aibling / tábori élet / Passau / MADISZ / amerikai őrök
Hozzáférhető tartalom:
Ezek a hangzó és szöveges anyagok csak kutatási célból használhatóak és hallgathatóak meg a Fórum Kisebbségkutató Intézet székházában.

Levánszky György - 2. rész, Időbeli jellemzők: 2012. december 20., Adatrögzítő: Kőrös Zoltán, Időtartam: 1:01:22

Címkék: hadifogság / nyugati fogság / bombázás / nyilasok / SS / Csehország / pilóták / München / UNRRA / Bad Aibling / MADISZ / kaszárnyában / Wasserburg
Hozzáférhető tartalom:
Ezek a hangzó és szöveges anyagok csak kutatási célból használhatóak és hallgathatóak meg a Fórum Kisebbségkutató Intézet székházában.
KategóriaÉletútinterjúk, oral history beszélgetések
Rövid URL
ID653272
Módosítás dátuma2023. november 27.

Hibát talált?

Hoppá! Az űrlap nem található.