Ruman Ferenc (Egyházfa [Kostolná pri Dunaji])
Az interjú(k) témái: életútinterjú 1938-1989;
Egyéb mellékletek:
Megjegyzések:
1. interjú
2. interjú
3. interjú
4. interjú
5. interjú
6. interjú
7. interjú
8. interjú
9. interjú
Az első interjú (2019.X.18.) átírva, ez idáig nem készült hozzá segédlet.
A második interjú (2020.X.8.) átírva, ez idáig nem készült hozzá segédlet.
A 3. interjú (2020.X.15.) átírva, ez idáig nem készült hozzá segédlet.
A 4. interjú (2020.X.23.) átírva, ez idáig nem készült hozzá segédlet.
Az 5. interjú (2022.II.25.) ez idáig nem készült átirat. Az interjúalany az 5. – 9. interjúkban a következő kérdésekre válaszolt:
1 – Beszéljünk a szülei anyagi helyzetéről, vagyonáról, foglalkozásáról.
2 – Említette, hogy a nagyapja ment megművelni a páldi földjeit, az örökségét, 1938 után is – azt mondta, hogy Sárfőn, Báhonyon keresztül ment Páldra – néztem a térképen, az elég nagy kerülő volt, miért arra ment?
3 – Az öregapja, akit ismert, azt résztvett az első világháborúban?
4 – Mesélt valamit az apja az olasz frontról, és aztán a második világháború alatt Somorjáról?
5 – Kois Mihály nagybátyja Dona kanyarban veszett – róla.
6 – Említette Don kanyarral kapcsolatban Mucska Józsi bácsit – őróla.
7 – Tud valamit arról, amikor 1938-ban bejöttek a magyarok?
8 – Tud valamit arról, hogy hogyan változott a helyzet 1938 után?
9 – 1939-ben mi volt ez az ünnepély, amire Pestről is jöttek? A Kois nagybácsija (neve?) a kántorral (neve?) levelet küldtek Pestre, valami támogatást kértek – konkrétan milyen támogatásról volt szó? Negatív választ kaptak – konkrétan mit írtak? Mert maga ezzel kapcsolatban olyat mondott, hogy azt mondták rájuk, hogy felvidéki kommunisták…
10 – Tud valamit az anyaországi és felvidéki ellentétről?
11 – Állami ünnepek a magyar éra alatt – március 15., augusztus 20.
12 – Amikor a csendőr kukoricalopás után felállítatta a cigányokat az udvaron, puskatussal ráütött a lábukra – mindegyiknek, férfiaknak, nőknek, gyerekeknek? És azokon akkor volt cipő?
13 – Tud még más történetet mondani a magyar csendőrökről?
14 – Azt mondta, hogy Jókán lovascsendőrök voltak, de olyat is mondott, hogy biciklin is jártak Egyházfára.
15 – Határőrségre a környéken nem emlékszik?
16 – Szenckirályfa 1938 után Szlovákia része maradt – akkor nem jártak át a rokonsághoz? Nem vásároltak akkor ott valamiket?
17 – Említette a Sztojkáékat, a Szenc melletti oláhcigányokat, és olyat is említett, hogy még embereket is likvidáltak – tud példát mondani?
18 – Általában ha voltak lakodalmak, mulatságok, a zenészek azok cigányok voltak – Egyházfára is jártak muzsikus cigányok?
19 – Szenci zsidókról.
20 – Jókai zsidók lehettek azok, akiket látott átjönni a falun parasztkocsikkal?
21 – Amit hallott a zsidók eldeportálásával kapcsolatban, hogy valami temető kapun az volt kitéve, hogy „Máma mink, holnap tik“ – ez magyarul volt, vagy szlovákul volt? És csak egy ilyen esetről hallott? Nem tudja melyik faluban volt ez?
22 – Bodoházáról olyat hallottam, hogy 1944-ben oda gyűjtötték a környékbeli zsidókat – erről tud valamit?
23 – Bodoházát a kolonistákkal kapcsolatban említette – azoknek menni kellett onnan 1938 után – erőszakról is tud maga, amikor mentek el? Miket loptak a hegysúriak onnan, Bodoházáról? És valami olyat említett, hogy 1945 után valami fogyatékos olyat kiabált, hogy „Mindent vissza…“ – ez hogy volt?
24 – Hurbanova Vesen lehetett valami erőszak 1938-ban?
25 – Kik kapták meg a kolonista birtokokat 1938 után? Emlékszik a vitézekre?
26 – 1945 után visszajöttek a kolonisták – az összes visszajött? És akkor nem voltak valami feszültségek? Aztán a kolonistákat is kollektivizálták – erről tud valamit?
27 – Hogy hívták a szlovák családokat Egyházfán? És azt mondja, hogy egypár idős nénit kivéve mind tudtak, megtanultak magyarul is? Például Pénteksúron is voltak ilyen szlovák családok 1945 előtt?
28 – Említette azt a repülős benzintartályt, ami lepottyant és agyoncsapta Görcs Anna nénit – gondolom ehhez nagy szerencsétlenség kellett, hogy éppen eltalálja… Ez hogyan nézett ki? Több ilyen benzintartály is leesett?
29 – Embereknek nem kellett bunkert kiásniuk?
30 – Légiháború: légvédelem; repülőgépek átrepülései; lezuhant repülőgépek a környéken;
31 – Hátország: beszolgáltatások és jegyrendszer; segítség a frontnak; hírek a frontról; menekültek;
32 – Van valami konkrét emléke arról, mikor a nyilasok átvették a hatalmat?
33 – Mikortól lehet beszélni az első német alakulatról, hogy ott volt a faluban?
34 – A magyar alakulat mikortól meddig volt a faluban?
35 – A magyarok és később az SS-ek is be voltak maguknál szállásolva – az első német alakulattól is jöttek magukhoz beszállásolni?
36 – Olyat mondott a magyar alakulatokkal kapcsolatban és azzal, hogy Szencen volt a gimnázium épületében egy katona kórház, hogy oda kellett menni sokat dolgozni a helyi lakosságnak – ez hogy volt?
37 – Azok SS-ek voltak, akikkel az apja kicserélte a dohányt élelmiszerrel? Azoktól cseréltek lekvárt is?
38 – Mi végett lőhette le magát az a stram magyar srác az SS-ben, aki aznap napos volt? Ennek szemtanúja volt? Mi lett a holttesttel?
39 – Két katonaszökevényt az SS alakulatból kivégeztek – maguk gyerekek milyen messze voltak ettől? El is lettek temetve – azokat aztán később exhumálták? Pontosabban hol és mikor volt ez az eset?
40 – Azzal az nagy ágyúval, ami a németeknek az utolsó pillanatokig ott volt azon az ekeúton, azzal lőttek a németek az utolsó pillanatban, vagy addig, amíg ott volt a faluban?
41 – Amikor cserélődtek ki a németek az oroszokkal, a faluban volt valami lövöldözés?
42 – Maguk ott ültek néhányan azon a hengeren – ki volt az, aki mondta, hogy az oroszok már a Szent Józsefnél vannak? És jól értem, ott leálltak az oroszok és akkor kiküldték lovon ezt az előőrst?
43 – Amikor lementek az oroszok elől a pincébe, hárman voltak ott gyerekek – magukon kívül még ki?
44 – A Matild Szenckirályfán bújdosott – ki volt a barátnője? Azt mondta, hogy be voltak falazva – tudja is konkrétan hogyan? És a másik kettő nővére hol bújdosott?
45 – Az ukrán katonáról, aki postás volt – azt mondta, hogy olyat mondott, hogyha megjelenne valami orosz, akkor valamit csinálna – mit mondott?
46 – Milyen felszerelésük volt az oroszoknak?
47 – Az a három-négy orosz, akik ki voltak terítve a régi községháza helyiségében – ezek nők voltak, akik alkoholmérgezésben meghaltak?
48 – Az orosz belelőt a házba, mert az öreg néni becsukta a kaput – jól értem? Ez az öregapja háza volt? És ki volt az a néni, aki becsukta az utcajtót?
49 – Front átvonulása alatt voltak emberi veszteségek, civilek, katonák? Anyagi károk?
50 – Pozsonyiak jártak a front után falukra élelemért – erről. A falusiak nem jártak Pozsonyba?
51 – Hogy hívják az unokatestvérét, aki megsérült, amikor Lukácsovics Flóri a tragacsból csinált „ágyút“? Mielőtt megtörtént volna a baleset, többször is kilőtt a Lukácsovics? És jól értem? Akkor két csapatra voltak osztva, hogy egyik a támadó, aki támad a másik csapatra?
52 – Hogy hívták a Szilvit, a romániai gyereket, aki előtt elrobbant a gránát? Mi volt ennek a játéknak a lényege, hogy egymásra dobálták a gránátot a sutergödrökből?
53 – Háború öröksége: május 8./9.; károk rendezése, civilek munkáltatása; jegyrendszer; segélyezés
54 – Régi és új elit 1945 után – falu vezetősége, milíciák, partizánok, kommunista párt;
55 – Tám Jánost telepítették ki családjával Újpetrére – azt mondta, hogy ott az iskolaigazgatónak is benne volt ebben a keze – erről mi konkrétat tud?
56 – Okáli látogatásáról és a kultúrházi akcióról mit mondott konkrétan az édesanyja?
57 – A sorrend nem inkább úgy volt, hogy először lehetett reszlovakizálni, és aztán aki nem reszlovakizált, azok közül válogatták azokat, akiknek adtak fehérlapot?
58 – Hogy volt ez a magyar nyelv használatával 1945 után az utcán, hivatalokban?
59 – Van valami emléke nemzetiségi konfliktusokról 1945 után?
60 – A front után melyik hónapban kezdett iskolába járni? Az biztos, hogy 1944-ben nem kezdte el az iskolát szeptemberben?
61 – Az igazgatójuk (neve?) bejelentette, hogy mostantól nem akar magyar szót hallani az iskolában, ezzel kapcsolatban olyat mondott, hogy ezt valami szünet után mondta be – úgy érti ebédszünet után, vagy valami többnapos szünet után?
62 – Elkezdtek tanulni szlovákul – hogyan ment a tanulás? Mivel maga csak a Miatyánkot tanulta meg az anyjától… És ez még télen volt, amikor megtanulták a Miatyánkat az unokatestvéreivel – konkrétan melyik unokatestvéreivel? És úgy lehet érteni, hogy az anyja már akkor, 1944/45 telén azért tanította magukat slovákul Miatyánkra, mert sejtette, hogy az után szlovák iskolába fognak járni?
63 – Meddig gazdálkodtak úgy, hogy kontingenseket kellett leadniuk? Mikor írta alá az édesanyja a belépést a JRD-ben?
64 – A kontingenseken kívül még hogyan tudták kényszeríteni a parasztokat, hogy lépjenek a JRD-be?
65 – Emlékszik valami olyanra, hogy az iskolában megemlékeztek volna Sztálin és Gottwald haláláról?
66 – A Takács bácsinak mikor találták meg a pénzt a padláson, amit nem váltott be 1953-ban? Ott mennyi összegről lehetett szó?
67 – Azt mondja, hogy maguknak 1953-ban 300 ezer koronájuk volt öreg pénzben? Hogyan reagáltak erre a szülei, hogy ezt be kell váltani?
68 – Van valami konkrét emléke arról, amikor Magyarországon forradalom volt 1956-ban? Voltak maguknak rokonaik Magyarországon?
69 – Hol volt ez pontosabban, hogy leszólította a szovjet katonát 1968-ban? Akkor maga hol lakott?
70 – Hogyan nézett ki akkor, 1968 augusztusában Pozsony, a belváros? Feliratok, demonstrációk, stb.?
71 – Nem tud olyanról, hogy felerősödött volna a nemzetiségi feszültség a szlovákok és magyarok között abban az időben?
72 – Az igazgatója, és aztán az igazgatóhelyettese nem tudta magát rávenni arra, hogy lépjen be a pártba, és ezért kidobták őket – hogy hívták őket? Mikor történt ez, hogy kidobták őket? A pártból vagy a cégből is? Ez valahogy összefüggött 1968-al?
73 – Hogyan mentek ezek az átvilágítások 1968 augusztusa után?
74 – Vannak valami konkrét emlékei a pozsonyi eseményekről 1989 végén?
75 – Rendszerváltás – nemzetközi események: lengyelek, szovjetek, magyarok, románok
76 – Ifjúsági brigádok.
77 – Egyházi élet a szocialista korszakban.
78 – Kommunista párttagok és előnyeik, visszaéléseik.
79 – A besorozásnál tehát már rá volt írva a papírjára, hogy magának a végállomása, ahol ki fog szállni, az Lysá lesz?
80 – Az alakulat Mladán két részből állt, egy dombbal voltak elosztva – kik voltak a domb egyik oldalán és kik a másikon? Említett tankistákat, ženistákat, tüzérséget, repülősöket – hogy volt ennek a felépítése (két-három mondatban)? Ezt az egész mladái alakulatot hogy hívták?
81 – Említette, hogy a gyakorlaton be tudta előzni a prágai másodéves katonát, aki meg akarta mutatni maguknak, hogy ő a legjobb futásban, de maga tudta vele tartani a tempót – ebből lett magának aztán valami problémája, hogy így megszégyenítette őtet? Ez még Mladán történt a prijímač alatt, vagy már később?
82 – Mindkét alkalommal Kézsmárkban voltak ilyen nagygyakorlaton? Télen és nyáron is? Milyen volt ott az ellátásuk, szállásuk? Meddig maradtak ott? Mennyi katona, menyi alakulat volt ott akkor? És volt olyan is, hogy valamit be kellett mutatni a fejeseknek?
83 – Mikor történt ez az eset Kakas Ferivel, hogy baleset történt, és lelőtték a gépét? Az interneten megtaláltam, hogy „6.5.1964 havaroval MiG-15T OVT. Zahynul pilot npor. František Kakáš.“
84 – Volt ez az esetük, hogy lementek a mulatságra a Poprád melletti faluba, és a politikai tiszt rájött, és akkor börtönbe került – hogy volt ez, hogy a radart azt csak oda Poprád fölé tudták tenni? Ez valahogyan összefüggött az oroszokkal? Olyat is mondott, hogy ezt a radart nem tudták kezelni a csehszlovák katonák – hogyhogy?
85 – Kollégák mentették meg magát a többhónapos börtöntől – ezt kinél tudták elintézni? Mert említette ezzel kapcsolatban a ČSM-et…
86 – Lett valami kivizsgálás ebből, hogy a prievidzai gyerek, a Skladaný öngyilkos lett?
87 – Említette a két halálesetet ott a katonáknál – esetleg valami nagyobb balesetről nem tud? Például a nagygyakorlatok alatt…
88 – Miből álltak a rajónok? Említette, hogy padlót kellett takarítani, ezen kívül? Egyszerre mennyien voltak beosztva naponta? És ki osztotta be ezeket a katonákat?
89 – Olyat is mondott, hogy énekelniük is kellett, pl. menetelés közben – milyen nótákat?
90 – Mit tud a ČSM működéséről a katonaságnál?
91 – Említette, hogy a politruk egy cseppet olyan hülye srác volt – tudna valami jó példát mondani?
92 – Volt, hogy a katonák konyhára is mentek valami szolgálatba?
93 – Hogyan magyarázza azt, hogy a katonaságnál pár hónapon belül 16 kilót felszedett?
94 – Mit szoktak reggelizni, és mit kaptak uzsonnára, vacsorára?
95 – Azt lehet mondani, hogy ami a tányérra került a katonáknál, azt muszáj volt megenni? Mert olyat is mondott, hogy ezért is büntethettek…
96 – Már csak akkor ülhetett le az asztalhoz a század, amikor már a század összes katonája ott volt az asztalnál?
97 – Ha kint voltak a nagygyakorlaton, akkor hogyan oldották meg az élelmezést?
98 – Kocsmába nem nagyon járt – általában mit csinált a szabadidejében?
99 – Említette, hogy volt látogatóban ott valami szovjet fejes, talán Grecsko – erről.
100 – Mikor szerelt le?
101 – Opaván kívül még máshova is behívták katonai gyakorlatra?
102 – Valami olyat mondott, hogy attól félt, hogy magát beosztják valami olyan részre, hogy maga štábní kryse lesz – ezt hogy érti?
103– A testvérével, Ilonával tudnák beszélni?
A 6. interjú (2022.III.2.) ez idáig nem lett átírva.
A 7. interjú (2022.III.4.) ez idáig nem lett átírva.
A 8. interjú (2022.III.7.) ez idáig nem lett átírva.
A 9. interjú (2022.III.8.) ez idáig nem lett átírva.
Hibát talált?
Hoppá! Az űrlap nem található.