Vajda István (Pozsonyvezekény [Vozokany])
Az interjú(k) témái: 1938, Horthy rendszer néhány témája; leventeszervezet, leventék Német birodalmi területre való elhurcolása, amerikai hadifogság;
Egyéb mellékletek:
Megjegyzések:
1. interjú
2. interjú
Az első interjú (2012.XI.4.) átírva, segédlet is készült hozzá:
(1) – család, gyerekkor
(2) – a magyarok bejövetele, 1938; „büdös kommunisták“
(3) – az anyja betegségéről – a német katonai orvos segítsége
(4) – a nyilasok összeszedték a leventéket, kivitel Németországba – Galánta, Cheb, Schönwald – sorozás (taulich, untaulich), munkák, gyakorlatok, orosz hadifoglyok;
(5) – elvitel Titlungenbe – járőrözés, flakkoknál, SS jelvények, lebombázott ház, francia fegyverekkel
(6) – találkozás magyar katonákkal, és egy vezekényi bácsival; a Ferenci főhadnagy elintézte a leventék áthelyezését a magyar alakulathoz;
(7) – a tutlingeni erdőben – a két nő; fogságba esés, néger katona motobiciklin, felrakva a Studebakerokra
(8) – a fiatalok különvétele; egy magyar származású amerikai katona; a vöröskeresztess csomagok kiihordása; felszálás az autóra, elválás Miska bácsitól;
(9) – elvitel elszász területre; az SS-ek; az amerikaiak átadták a csapatot a franciáknak; a sok szelídgesztenye és a vaddisznók; a lágerprancsnok birkáinak az őrzése;
(10) – a levél elvitele Pisdorfba;
(11) – munkában az öreg parasztnál;
(12) – parancs a hazamenetelre; lehetőség francia, angol, amerikai állampolgárságra;
(13) – a magyar katonák 1938-ban; a csehszlovák katonák az előttevaló napokban;
(14) – a leventézés, leventeparancsnokok
(15) – kiket vittek ki Németországba, és ki ment munkásszázadba;
(16) – az élet Schönwaldon – birkózások, gyakorlatok; az SS-ek; egy beteg szeli gyerek, akit elvittek;
(17) – egy kevés a bombázásokról; a bombalukak betemetése és az orosz hadifoglyok;
(18) – fertőtlenítés a fogságbaesés után, szigorú egészségügy; élelmezés a németek alatt; az élelem az amerikai fogságban;
(19) – az amerikaiak szerették a magyarokat; szigorúság egészségügyben; tanítás fegyelemre, iparkodásra;
(20) – hazamenet – visszatérés a határról, aztán öt francia tiszt kisérte Magyarországra;
(21) – kihallgatás egy magyarországi lágerban;
(22) – az út hazafele – Pestről Komáromon át Vezekénybe
A második interjúról (2013.II.20.) ez idáig nem készült átirat; az interjúalany a következő kérdésekre válaszolt:
-Hogyan fogadták Vezekényen a magyarokat 1938-ban? Volt valami ünnepély is? Ez után maradtak itt Vezekényen magyar katonák? Ha igen, akkor meddig voltak itt?
-Mondta, hogy az előtti napokban voltak itt csehszlovák katonák is – azoknak milyen volt a fölszerelésük? Össze tudná hasonlítani a magyar katonákkal őket?
-Azt mondta, hogy büdös kommunistáknak hívták magukat – kik? Mikor hallotta ezt először, amikor bejöttek a magyarok1938-ban?
-Hogyan változott a helyzet 1938 után? Mi lett jobb, mi rosszabb?
-Hogyan hatott a háború a falu életére?
-Voltak itt zsidók? Azokkal mi lett?
-Mit tud mondani a magyar csendőrségről?
-Említette, hogy járt magukhoz egy főhadnagy, mint leventeparancsnok – azt mondta, hogy nem volt valami jó ember – miért?
-A gyakorlatokon kívül még csináltak valamit a leventézésen? Például mi volt, ha esett az eső?
-Mit tud mondani a németekről, akik 1944-ben bejöttek Vezekényre? Mikor jöttek ide, meddig voltak itt, mennyien? Mikor mentek el? Voltak itt magyar katonák is akkoriban?
-Hány levente ment Vezekényről Németországba? Vezekényieken kívül milyen leventéket vitt a vonat? Hányszor vittek így ki leventéket Németországba?
-Voltak olyan fiatalok, akik Todt szervezetbe kerültek? Mert említette, hogy a 1928, 1927, 1926, 1925 évfolyamokat munkásszázadba vitték.
-A vezekényi leventékből csak a 1929 és a 1930-as évfolyamokat vitték ki Németországba?
-Mondta, hogy Chebben is megálltak, és valami olyat mondott, hogy nem akarták magukat átvenni – hogyhogy?
-Meddig tartott az út Schönwaldba? Történt az úton valami különleges?
-Egeren keresztül is mentek – ott nem álltak meg valami végett?
-Miket gyakorlatoztak Schönwaldban? Milyenek voltak a körülmények – lakás, ellátás, ennivaló (mit kaptak konkrétan), tisztálkodás?
-Mennyi levente volt ott? Voltak ott magyar katonák is?
-Mondta, hogy ott SS-ek voltak a fölötteseik – mit tud róluk mondani, voltak köztük jók, rosszak? Volt ott valami elméleti féle kiképzés is? Kaptak valami SS katonakönyveket, jelvényeket, egyenruhát? mondtam magukank valamit, hogy miért teszik magukat SS-be?
-Schönwald az egy röptér volt – jártak ott bevetésekre a pilóták?
-Azt mondta, hogy ott állandóan bombázás volt. Hogy lehet ilyen bombázást elképzelni? Hogyan reagált a röpülőtér személyzete erre?
-Schönwaldban említette az orosz hadifoglyokat – milyen volt azoknak a helyzetük – hogyan bántak velük a németek, hol voltak elszállásolva stb.? kb. ok
-Meddig voltak Schönwaldban?
-Említette, hogy kapott egyenruhát is, és jelvényeket – ezek hogyan néztek ki? Mondtak valamit maguknak, hogy miért kapják, és hogy mit fognak csinálni?
-Azt mondta, hogy Tutlingenben valami ágyúknál voltak, flakkoknál, és hogy őrségbe is jártak – ezekről mondjon valamit – mit csináltak az ágyúknál? Még említett valami lebombázott házat, ahol valami francia fegyverek voltak – hogyhogy francia fegyverek?
-Kb. áprílis tizedikén találkoztak magyar katonákkal – hogyan tudta ez a Ferenci főhadnagy elintézni, hogy áttegyék magukat hozzájuk? Mi volt ez az alakulat – légvédelmisták, vagy mi?
Amikor hozzájuk jutottak, kaptak új ruhát? Hány vezekényivel volt ott, csak ezzel a Miska bácsival?
-Ki lehetett az a két nő, aki odajött magukhoz az erdőbe?
-Mennyien jutottak fogságba – az az összes 450 ember, akit említett?
-Emlékszik arra, amikor befejeződött a háború? Ezt bejelentették?
-Elvitték magukat Elszász területre – úgy lehet érteni, hogy először amerikai kézen voltak, és aztán átvették magukat a franciák? Meddig voltak amerikai kézen?
-A lágerban SS-ek voltak – azoról mit tud mondani? Hogyan viselkedtek velük a francia katonák? És magukkal hogyan viselkedtek? Össze tudná hasonlítani a francia és az amerikai katonákat? Példa jó katonára, rossz katonára.
-Megkülömböztették magukat magyarokat a németektől?
-Volt ez az eset, amikor egy levelet kellett elvinni Pisdorfba – és azt mondta, hogy akkor akár le is lőhették volna magát. Hogyhogy? Hisz akkor már nem volt háború… Kik lehettek ezek a magyarok, akiknek vitte a levelet? Mi lehetett a levélben?
-Németül valamit tudott – tanult meg azért valamit franciául is?
-Amikor jött a hír, hogy mennek haza, volt olyan lehetősége, hogy kapjon francia, angol, vagy amerikai állampolgárságot – nem gondolkozott rajta? Voltak olyanok, akik ott maradtak? Emlékszik olyanra, hogy francia, angol, vagy amerikai hadseregbe, vagy idegen légióba hívták volna magát?
-Az a hely, ahol fogságban volt, az már Franciaország része lett a háború után? Hogy hívták azt a falut, ahol a láger volt, és hogyan azt, ahol a parasztnál volt?
-Azt mondta, hogy mikor vitték magukat haza, először megállt a vonat a határon – ez hol volt – a francia német határon? Először ki kisérte magukat? Mert mondta, hogy aztán öt francia tiszt – ezeket hol szerezték be? Meddig kisérték magukat?
-Hol volt az a láger, ahol aza zsidó kihalgatta magukat? Valakiket ott is fogtak azokból, akikkel ment haza? Hogy nézett ki ez a láger, voltak ott valami foglyok? Emlékszik olyan kivizsgálásra, hogy kerestek valami SS tetoválásokat?
-Voltak Pesten is, miért mentek arra? Mennyit voltak Pesten?
-Ki vitte át magukat Komáromban a Dunán?
-Mondta, hogy az úton hazafelé, már a cseszlovák felin bajok voltak a hazamenetelkor – milyen bajok?
-Mikor jött meg pontosan haza?
Hibát talált?
Hoppá! Az űrlap nem található.